fbpx

Jak wybrać tablet graficzny?

Jeśli dopiero zamierzasz rysować cyfrowo to wybór tabletu graficznego to Twoje pierwsze wyzwanie. Jeśli kompletnie nie wiesz co zrobić, nic w tym dziwnego, wybór jest spory i jeśli nigdy nie miałeś tabletu, może Ci się to wydawać nieco skomplikowane. Warto jednak nie kierować się tylko ceną i zrobić research dostępnych na rynku produktów, porównać ich możliwości, ponieważ mało trafny wybór i brak komfortu rysowania może na dobre zniechęcić Cię do korzystania z tabletu.

1. Rozmiar

Jednym z podstawowych kryteriów wpływających na cenę tabletu jest rozmiar roboczy ekranu. Dany model z reguły występuje w kilku rozmiarach i co za tym idzie kilku przedziałach cenowych. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ jeśli tablet ma nam służyć do rysowania, a nie tylko np. retuszu zdjęć to jego wielkość wpłynie znacząco na wygodę naszej pracy.

Jeśli pracujemy głównie na detalu to mały obszar roboczy jest w porządku, natomiast w przypadku Digital Painting mały obszar roboczy może sprawiać nam dyskomfort. Jeśli to możliwe – lepiej zainwestować od razu w nieco większy tablet.

Na poniższym filmiku widzimy porównanie tabletów: Wacom Intuos  w rozmiarze M- kliknij tu, aby zobaczyć (po lewej) oraz Wacom Intuos w rozmiarze S – kliknij tu, aby zobaczyć (po prawej. 

2. Marka - dlaczego Wacom i czy warto ryzykować z innym tabletem?

Kolejną ważną sprawą jest wybór marki. W sieci krążą różne opinie na ten temat, ale naszym zdaniem przy ograniczonym budżecie lepiej zainwestować w bardziej “podstawowy” tablet Wacom (np. Wacom One) niż tablet innej firmy o większym obszarze roboczym, zwykle za podobną cenę. Poważną konkurencję dla tabletów Wacom stanowią teraz tablety marki Huion. Możesz obejrzeć ofertę na oficjalnej stronie tu: https://www.huion.com/ lub na porównać różne modele tutaj 

Osobiście mieliśmy przyjemność testować tablet Huion Inspiroy H950P, dzięki uprzejmości polskiego przedstawiciela firmy Huion http://huion.com.pl/. Poniżej możesz obejrzeć filmik, w którym Tomek odpakowuje tablet i dowiedzieć się jak on wygląda i co jest w pudełku. Ogólnie nasze wrażenia z rysowania na nim były jak najbardziej pozytywne i z pewnością byłby to godny polecenia, tańszy zamiennik Wacoma, jednak nasze wątpliwości wzbudza jakość wykonania tego tabletu. Mniej więcej po miesiącu od otrzymania zaczął psuć się kabel (możesz mówić, że niedelikatnie używaliśmy, ale w Wacomie kable nam się nie psują przez lata), a co gorsza piórko czasami “wciska się” do środka i nie chce się “odkliknąć”. W odpowiedzi od firmy Huion dowiedzieliśmy się, że to z pewnością kwestia tego, że otrzymaliśmy wadliwy egzemplarz, bo to się normalnie nie zdarza. 

Z naszych i Waszych doświadczeń wynika, że z Wacomami zazwyczaj jest tak, że posiadacze wymieniają je na nowsze, ulepszone modele, ale tablet nadal działa i się nie psuje. Z innymi tabletami bywa różnie.

Jeśli jednak zdecydujesz się na inny tablet niż Wacom, sprawdź dokładnie jego wszystkie parametry. Jeśli chodzi o nasze doświadczenia, jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup Wacoma, Huion jest dobrym wyborem, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny. Nie wiem jak jest z innymi modelami, ale myślę, że Huion Inspiroy H950P ze względu na duży obszar roboczy, przyciski i wygodne piórko w swojej kategorii cenowej (ok. 300 zł) może być trudny do pobicia i jeśli nie chcesz inwestować zbyt dużo, możesz spokojnie go kupić.

strona produktu: Huion Inspiroy H950P

Obejrzyj filmik i zobacz jak dokładnie wygląda Huion Inspiroy H950P z krótkim opisem pierwszych wrażeń Tomka:

3. Jaki wybrać model?

W tym punkcie skupię się na porównaniu modeli tabletów firmy Wacom, ponieważ znam je wszystkie i miałam okazję rysować na nich wszystkich, w tym na najnowszym (kiedy piszę te słowa mamy przełom 2018/2019) modelu Wacom Cintiq Pro 32 ♡ Niestety nie opiszę na razie większej ilości modeli tabletów firmy Huion, ponieważ nie mieliśmy możliwości jak na razie przetestować innych modeli poza tym jednym, nie upieram się, że są złe, po prostu nie miałam okazji z nich korzystać, więc się nie wypowiadam.

Wacom One
Jest to najbardziej podstawowy wariant oferowany przez Wacom. Nie posiada przycisków na tablecie umożliwiających personalizację, ma jedynie dwa przyciski na długopisie, dzięki którym po ustawieniu ich można np. przybliżać i oddalać. Jeśli nie jesteś przekonany na jak długo zajmie Cię pasja rysowania na tablecie, spokojnie możesz zdecydować się na tę opcję – jest to dobrej jakości tablet, który spełnia swoją funkcję, a przy tym nie kosztuje dużo (najtańszy, nieużywany ok. 190zł).

Tu obejrzysz i kupisz: Wacom One


Wacom Intuos
Model bardzo podobny do Wacom One. Główna różnica między nimi polega na tym, że Intuos ma przyciski też na tablecie, a nie tylko na długopisie. Przyciski te można spersonalizować i ustawić na nich nasze ulubione skróty, co ułatwi i przyspieszy nam pracę przez zminimalizowanie konieczności używania klawiatury. W praktycie wygląda to jednak tak, że przyciski są umiejscowione na górze zamiast z boku, w dziwnie nieergonomicznym miejscu i korzystanie z nich jest mało intuicyjne, przez co wiele osób i tak z nich nie korzysta. Mimo nazwy ten tablet, jeśli chodzi o jakość używania, ma zdecydowanie bliższe pokrewieństwo z modelem Wacom One niż Wacom Intuos Pro.  

Tu obejrzysz i kupisz: Wacom Intuos

Wacom Intuos Pro

Te modele zdecydowanie wygrywają jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Jest to laureat licznych nagród. Duża liczba przycisków na tablecie umożliwia personalizację, dzięki której możemy pracować nie korzystając z klawiatury, co przyspiesza pracę i czyni ją o wiele wygodniejszą. Tym razem przyciski są ustawione po boku, a nie u góry i korzystanie z nich jest komfortowe.

Większość osób decydujących się na Intuos Pro twierdzi, że nie jest w stanie wyobrazić sobie pracy na innym tablecie.  Poza zwykłymi przyciskami ma też pierścień dotykowy na środku, który można ustawić na cztery różne funkcje (np. na zmianę wielkości pędzla w alternatywie do używania nawiasów kwadratowych na klawiaturze – to naprawdę duży komfort!). Tomek używa tego tabletu od jakiegoś czasu i z tego co wiem jest bardzo zadowolony.

Tutaj obejrzysz i kupisz: Wacom Intuos Pro

Tu możesz obejrzeć recenzję Wacom Intuos Pro:

Wacom Cintiq

To zdecydowanie najdroższy model oferowany przez Wacoma, dostępny w wersji zwykłej i pro. Od pozostałych wyróżnia go przede wszystkim to, że zamiast ekranu roboczego, na którym rysujemy patrząc w ekran komputera, ma on monitor. Dzięki temu rysuje się na nim w sposób zbliżony do tradycyjnych technik – tam gdzie przykładamy rysik do monitora, tam pojawia się obraz, tak jak byśmy rysowali bezpośrednio na kartce. Jeśli ktoś rysuje dużo odręcznie, zdecydowanie przypadnie mu do gustu ten tablet. Na konferencji Source Of Creation 2018 we Wrocławiu miałam przyjemność chwilę rysować na tablecie Wacom Cintiq Pro 32 i muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że rysowanie na tablecie może być takie wygodne! Wreszcie miałam przestrzeń do zrobienia długiej zamaszystej kreski z przedramienia (mam wiele przyzwyczajeń z odręcznego rysunku architektonicznego 😉 ). Jego wadą na pewno jest to, że jest mało mobilny, razem ze standem, który jest niezbędny do prawidłowego oparcia go, waży kilkadziesiąt kilogramów.

Tu obejrzysz i kupisz: Wacom Cintiq 16

4. Rysowanie na Ipadzie

Wiele osób rozpoczynających kurs zadaje nam pytanie co sądzimy na temat rysowania na Ipadzie. Z reguły osobom początkującym doradzamy jednak zakup zwykłego tabletu, ze względu na inną specyfikę pracy i uproszczone narzędzia w dostępnym na Ipada oprogramowaniu,

jednak jest wielu ilustratorów, którzy korzystają z tej opcji w swojej pracy na codzień. Na pewno jest to ciekawa opcja, a przy tym bardzo wygodna, ponieważ możemy rysować w niemal każdych warunkach i nie potrzebujemy nic poza tabletem, który i tak mamy przy sobie. Nie potrzebujemy też zbyt dużo miejsca na rozłożenie się z całym sprzętem. 

Tutaj obejrzysz i kupisz: iPad Pro 2018 12.9

5. A więc co wybrać?

Przede wszystkim zastanów się czego tak naprawdę potrzebujesz i ile pieniędzy możesz przeznaczyć na sprzęt. Najlepszym wyborem biorąc pod uwagę jakość i klasyczne tablety piórkowe, byłby Wacom Intuos Pro M. Będzie to świetny tablet na lata. Jeśli ten wariant jest dla Ciebie za drogi i szukasz mocno budżetowego, ale porządnego rozwiązania, kup jego podstawową wersję czyli Wacom Intuos S. Jeśli natomiast możesz zainwestować trochę więcej, a przy tym jesteś przyzwyczajony do technik odręcznych, dobrym wyborem będzie Wacom Cintiq 16

Jeśli w dalszym ciągu nie jesteś przekonany co do swoich oczekiwań, może warto poszukać dobrego sklepu i skorzystać z oferty wypożyczenia sprzętu przed jego kupieniem. Działa to tak, że wpłacasz kaucję za sprzęt, testujesz go przez pewien okres (np. tydzień), a następnie odsyłasz egzemplarz testowy i podejmujesz decyzję, czy chcesz aby odesłano Ci nowy egzemplarz tabletu czy zwrot kaucji. Płacisz jedynie za koszty przesyłki. 

Warto zainwestować, aby wyeliminować ryzyko wydania kilkuset czy kilku tysięcy złotych za tablet, który nie spełni Twoich oczekiwań. 

Sprawdź: tutaj możesz wypożyczyć tablet

Dodatkowo, będąc uczestnikiem naszych kursów, możesz kupować tablety z tego sklepu, czyli pewnego, sprawdzonego źródła ze zniżką edukacyjną! Wystarczy, że napiszesz do nas maila z prośbą o wystawienie zaświadczenia.

A jakiego tabletu Ty używasz? Czy mógłbyś dodać jakieś uwagi z własnego doświadczenia do opisywanych przez nas modeli? A może jest jakiś świetny tablet, którego nie uwzględniłam? Będę wdzięczna, jeśli napiszesz mi komentarz na ten temat. 🙂

Przeczytaj też: