fbpx

Przegląd najpopularniejszych programów do rysowania na tablecie graficznym

No dobrze, to jeśli wybór tabletu mamy za sobą (jeśli nie to przeczytaj mój poprzedni wpis: https://kursdigital.pl/tablet/) to kolejnym wyzwaniem jest wybór programu do rysowania. W ofercie mamy dużo programów darmowych i płatnych. Możesz zaufać mi na słowo, który jest najlepszy, ale jeszcze lepiej jeśli przetestujesz je wszystkie lub przynajmniej kilka z nich (wszystkie, nawet płatne, możesz legalnie przetestować na wersjach próbnych – pamiętaj tylko, żeby zawsze pobierać je z oficjalnej strony producenta). Gotowy? 

1. Photoshop

To z pewnością najpopularniejszy program do tworzenia grafik i rysunków. Jest używany przez profesjonalistów na całym świecie, ma najwięcej możliwości jeśli chodzi o tworzenie rysunków. Z pewnością jest to najlepsza opcja dla każdego, kto myśli poważnie o tworzeniu cyfrowym. 

Obecnie najnowsza wersja programu jest dostępna jedynie w abonamencie subskrypcyjnym, Adobe wycofało się z licencji wieczystych. Co prawda są jeszcze miejsca gdzie można kupić jednorazowo wieczystą licencję na Photoshopa CS6 – kliknij tu, jednak moim zdaniem lepiej opłacać miesięczny abonament i mieć najnowsze oprogramowanie. Dobrą informacją jest natomiast szeroki wachlarz planów członkowskich, dzięki któremu użytkownicy indywidualni mogą korzystać z oprogramowania taniej niż firmy. Adobe oferuje również zniżki edukacyjne. Dzięki temu można korzystać z oprogramowani Adobe za kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Wszystkie nasze kursy Digital Painting są tworzone za pomocą Photoshopa i ten program oraz jego naukę zdecydowanie polecamy, aby nasze rysunki były jak najbardziej profesjonalne. Warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim wartością, którą Adobe oferuje.

Tu pobierzesz Photoshopa za darmo: Adobe Photoshop CC

Aby ułatwić Ci naukę Tomek (https://pl-pl.facebook.com/tomekksz/) przygotował darmowy kurs podstaw Photoshop. Nie jest to kompleksowy kurs, który nauczy Cię wszystkich możliwości (takie kursy nie tylko są bardzo drogie, ale przede wszystkim bardzo długie i musiałbyś przerabiać go kilka tygodni albo nawet miesięcy). Nasz kurs przeprowadzi Cię przez totalne podstawy, które umożliwią Ci rozpoczęcie nauki rysowania w tym programie – reszty nauczysz się już w praktyce, tworząc rysunki.O

Tu możesz zobaczyć jak wygląda interfejs programu Photoshop i jak się tworzy w nim rysunek:

2. Procreate

Popularna aplikacja do rysowania na Ipadzie. Program jest bardzo intuicyjny, ma prosty interfejs, a przy tym ma daje możliwość rysowania profesjonalnie wyglądających grafik. Służy do rysowania bezpośrednio po ekranie tabletu, czym zdobywa wielu zwolenników.

Nie ma oczywiście tylu możliwości co Photoshop (np. ma ograniczoną liczbę warstw).

Więcej na ten temat: Procreate App

Więcej na temat rysowania w Procreate znajdziesz np. na oficjalnym koncie Procreate na Instagram (w zakładce IG TV jest dużo tutoriali – link poniżej)

3. PaintTool SAI

Program docelowo do tworzenia mangi, jednak stał się dość powszechny też jeśli chodzi o tworzenie ilustracji innego typu. Jest prostszy w obsłudze i tańszy od Photoshopa. Ma podobne do niego funkcje, można tworzyć własne pędzle, pracować na skrótach klawiaturowych itd., ale niestety nie jest aż tak zaawansowany.

Dla początkujących i mniej wymagających rysowników może okazać się ciekawą alternatywą. Ma niewielkie wymagania sprzętowe, więc będzie dobry też dla osób posiadających nieco starsze komputery. 

Jak wygląda interfejs programu możesz zobaczyć na filmiku Olsikowej, która pokazuje jak kolorować w tym programie. Nie jest to tutorial jak rysować, ponieważ podrys został przygotowany wcześniej na kartce papieru).

4. Corel Painter Essentials

To program, z którego korzysta wielu początkujących twórców, ponieważ licencję można kupić w dobrej cenie w pakiecie z tabletem Wacom – kliknij tu, aby zobaczyć. Zdecydowaną zaletą programu jest duży wybór ciekawych pędzli. Wiele z nich zostało stworzonych po to, aby jak najbardziej realistycznie odwzorować tradycyjne media.

Można powiedzieć wręcz, że malowanie w Painterze jest trochę jak bezpośrednie przenoszenie tradycyjnych technik do komputera. Samo tworzenia również przypomina bardziej malowanie np. obrazu olejnego w komputerze. Program jest zdecydowanie tańszy od Photoshopa.

Więcej na ten temat: Corel Painter Essentials

Na tym filmiku możesz zobaczyć jak wygląda rysowanie w tym programie:

5. Krita

Największą zaletą tego programu jest to, że jest całkowicie darmowy. Ma rozbudową ofertę narzędzi i różne ciekawe funkcje jak np. symulacja wysychania farby. Podobnie do Paintera skupia się na stylizowaniu prac na techniki tradycyjne. Ma też funkcje umożliwiające prace z grafiką wektorową. 

Na pewno jest to program porównywalny do Paintera, prawdopodobnie wystarczy początkującemu rysownikowi do tworzenia prostych grafik. Jeśli jednak chcemy wejść na bardziej profesjonalny poziom, ten program szybko przestanie nam wystarczać.

Więcej na ten temat: Krita

W tym filmiku możesz zobaczyć jak wygląda program Krita oraz proces tworzenia w nim rysunku:

6. GIMP

To również darmowy program, który często jest porównywany do Photoshopa, jednak jego możliwości należy ocenić raczej jako program do amatorskiej, podstawowej pracy. Nie obsługuje przestrzeni kolorystycznej CMYK.

Program często wykorzystywany jest do retuszu zdjęć. Ma też liczne rozszerzenia mające umożliwiać np. tworzenie animacji. 

Po obejrzeniu filmików wrzucanych na Youtube trudno znaleźć świetne prace tworzone w tym programie, z pewnością się da, dobry twórca stworzy arcydzieło nawet w najgorszym programie czy na poniszczonej kartce papieru, na najgorszej jakości tablecie lub najgorszym ołówkiem. Staram się jednak doradzić Ci tutaj jakiego programu warto się uczyć i myślę że to program o na tyle ograniczonych mozliwościach, że nie warto poświęcać na niego czasu i lepiej od razu rysować w czymś innym.

Więcej na ten temat: GIMP

7. Autodesk Sketchbook

Program początkowo był bezpłatny w licencji studenckiej, teraz jest darmowy dla wszystkich. Korzystałam z niego przez chwilę na iPadzie i jest w porządku, aczkolwiek nie urzekł mnie i zdecydowanie wolę Procreate.

Dzięki swojej prostocie, która jest zdecydowanym atutem oraz narzędziom mającym na celu naśladować markery, ołówki i inne tradycyjne media z pewnością świetnie sprawdzi się jako notatnik do robienia szybkich cyfrowych szkiców.

Więcej na ten temat: Autodesk Sketchbook

Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda interfejs programu

8. Paintstorm Studio

Intuicyjny program o rozbudowanej ofercie narzędzi i opcji. Program jest płatny, ale dość bardzo tani. Z tego powodu ma swoją liczną grupę zwolenników. Zdecydowanym minusem jest niewielka ilość dostępnej wiedzy, kursów i samouczków do tego programu, co utrudnia korzystanie z jego licznych opcji.

Program ma też wersję dedykowaną dla Ipada. Jak dla innych programów tego typu charakterystyczna jest tu duża oferta pędzli naśladujących techniki tradycyjne i tu podobno nie ma sobie równych. Jeśli lubisz tworzyć na komputerze grafiki mają naśladować farby olejne lub akwarele to z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Więcej na ten temat: Paintstorm Studio 

9. ZBrush

Program 3D do cyfrowego malowania i rzeźbienia za pomocą tabletu graficznego. Używanie go wymaga bardziej zaawansowanych umiejętności i nie jest dobrym programem dla początkujących użytkowników. Zbrush służy też do pracy nad geometrią uzyskaną przez skanery 3D. 

ZBrush umożliwia również renderowanie bez konieczności eksportu do innego programu. Z tego programu korzystają przede wszystkim osoby, które zajmują się modelowaniem postaci do gier, animacji filmowych, wydruków 3D figurek.

Więcej na ten temat: Pixologic Zbrush

Na tym filmiku możesz zobaczyć czy ten program to coś dla Ciebie i czy chciałbyś w przyszłości w nim tworzyć:

10. Clip Studio Paint

Clip Studio Paint to program dostępny zarówno na komputer, jak i na iPada. Cieszy się powodzeniem wśród użytkowników iPada przyzwyczajonych do Photoshopa ze względu na podobny interfejs. Dzięki opinii Adriana, twórcy Drafly, miałam okazję przetestować ten program na iPadzie. Uważam, że jego opcje są na tyle ciekawe, że warto rozważyć używanie go na iPada zamiast np. popularnego Procreate, ale jeśli chodzi o stacjonarną pracę przy komputerze to nie zamieniłabym Photoshopa na Clip Studio.

Więcej na ten temat: Clip Studio Paint

Na tym filmiku możesz zobaczyć czy ten program to coś dla Ciebie:

Przeczytaj też: