fbpx

Od początkującego do profesjonalnego ilustratora

Jeśli dopiero zaczynasz rysować i zastanawiasz się jak to się dzieje, że niektórzy w pewnym momencie zaczynają robić poważne artystyczne kariery i co powinieneś zrobić, żeby też to osiągnąć to przygotowałam dla Ciebie kilka rad.

1. Nie szukaj jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie w sieci, bo takiej nie ma

Tak naprawdę, droga każdego artysty jest inna i trudno mówić o jakimś wzorcu postępowania – do jakiej szkoły iść, czego się uczyć, od kogo się uczyć. Zamiast szukać schematu do skopiowania postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o drodze artystów, którzy Cię inspirują, a to z pewnością pomoże Ci w dokonywaniu codziennych wyborów. Każda z tych historii będzie miała kilka punktów wspólnych, które opiszę Ci poniżej.

2. Dąż do mistrzostwa w swojej dziedzinie

Nie da się zostać pracującym zawodowo i szanowanym ilustratorem będąc amatorem. Niestety nie da się tego obejść jakkolwiek byś nie próbował. To nie znaczy, że musisz iść na ASP i przez kilka lat studiować. Możesz uczyć się z dobrych kursów stacjonarnych, dobrych kursów online, książek, ale jeśli myślisz o tym poważnie, musisz zdobyć umiejętności i wiedzę, których zdobycie przekaże Ci tylko profesjonalista, nie Ty sam ani filmiki na YT.

3. Bycie zawodowym artystą to styl życia

Najpierw musisz zadać sobie pytanie czy jesteś na to gotowy – każda praca bywa czasami żmudna i nudna, nie ma pracy, w której podoba nam się każdy element i zawsze jest przyjemna. Nawet jeśli praca jest naszą pasją to musimy się liczyć z tym, że są takie dni, w których nic nam się nie chce, ale jeśli gonią nas terminy to praca po prostu musi być zrobiona i najzwyczajniej trzeba się do niej zmusić. Pomyśl czy naprawdę tego chcesz i czy jesteś gotowy rysować nawet wtedy kiedy Ci się nie chce i traktować to jako obowiązek, a nie tylko przyjemność.

4. Czy lubisz się uczyć i być w ciągłym procesie?

Jako artyści zawsze mamy poczucie, że jeszcze wiele musimy się nauczyć i ciągle rozwijać. Nigdy nie nadchodzi moment, w którym usiądziesz i powiesz „teraz wszystko już umiem, skończyłem się uczyć”. Nawet jeśli skończysz studia i odbędziesz 15 lat zawodowej praktyki to robiąc ambitne projekty przez całe zawodowe życie będziesz odczuwać, że jeszcze wiele nauki jest przed Tobą i wciąż jest wiedza, której Ci brakuje. Bycie artystą to nieustanny proces uczenia się i doszkalania. 

5. Nie możesz się poddawać, mimo że wiele razy usłyszysz „nie”

Wielu popularnych artystów, którzy dziś tworzą dla największych produkcji filmów i gier na świecie mówi, że w przeszłości wciąż slyszeli odmowy i udało im się zrobić karierę tylko dzięki wytrwałości i pozostaniu w wierze i przekonaniu w tym, że dadzą radę i kiedyś im się uda.

Nie polega to oczywiście na oczekiwaniu, aż coś magicznego się wreszcie wydarzy. Pamiętaj, że aby mieć inne rezultaty niż masz, musisz robić inne rzeczy niż robisz. Zawsze kiedy otrzymasz odmowę potraktuj to jako feedback, naukę – wyciągnij wnioski i zacznij robić postępy w tym, co było powodem odmowy lub głównym zarzutem do Twojego portfolio

6. Jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz znaleźć na to czas, nawet jeśli teraz masz naukę lub inną pracę

Tłumaczenie się z tego, że nie masz na to czasu nic nie da. To tylko usprawiedliwienie, przed sobą czy innymi, ale nie zmieni nic w Twoim życiu. Zamiast szukać wymówek, zacznij szukać okazji do zrobienia swojej twórczej pracy. Jeśli naprawdę masz akurat napięty harmonogram to nie muszą być duże, kilkugodzinne sesje rysowania.
Po prostu rysuj kiedy tylko się da – zastąp przerwę na kawę przerwą na rysowanie, zamiast przeglądać tablice w mediach społecznościowych, zrób w tym czasie szkic. Każdy moment oderwania się od obowiązków potraktuj jako pretekst do rysowania i szkicowania.

Na koniec zachęcam Cię do wysłuchania podcastu, w którym Kamil Mickiewicz, Concept Artysta firmy Jujubee opowiada o tym jak to się stało, że został Concept Artystą:

Milena

Przeczytaj też: