fbpx

5 polskich Concept Artystów, których prace każdy powinien znać

O słabych perspektywach zawodowych w Polsce mówi się bardzo wiele. Rodzina i znajomi często podcinają skrzydła mówiąc o tym, że z rysowania nie da się utrzymać, że lepiej by było zabrać się za coś poważnego i z większym potencjałem na zawodowy sukces. W odpowiedzi na takie opinie chciałam dzisiaj przedstawić lub przypomnieć Ci pięciu Polaków, którzy osiągnęlli spektakularne sukcesy i zrobili międzynarodowe kariery jako Concept Artyści. Da się!

1. Marek Okoń

To chyba najpopularniejszy polski Concept Artysta, większość młodszych od niego kolegów po fachu wymienia go jako swoją największą inspirację i motywację w nauce.

Studiował informatykę w Lublinie (początek w 2000 r.). Karierę zaczynał od projektowania okładek książek. 
Teraz pracuje dla producentów gier i filmów. Jego klienci to m. in. Warner Bros, Marvel, Legendary Pictures, Thunder Road Picture, Ubisoft, Sony.

Tworzył prace do Wiedźmina 3, Star Wars: The Old Republic, The Division, The Last of Us, Gods of Egypt, Jupiter Ascending i wielu innych

https://okonart.com/

2. Jakub Różalski

Jakub Różalski to nie tylko doskonały Concept Artysta, ale też malarz. Zaczynał od analogowego malarstwa, czego można domyślać się po motywach łączących nowoczesne koncepcje ze scenami chłopskiego życia lub motywów bardziej tradycyjnych. Sam artysta wspomina o swoich inspiracjach: malarstwo z przełomu XIX  i XX w.

W swoich pracach opowiada historie, jest to taki malarski storytelling. Doskonale operuje kolorem, kompozycją i nastrojem, aby odbiorca mógł poczuć coś więcej patrząc na pracę niż tylko estetykę rysunku. Jest to rozegrane tak mistrzowsko, że nasza wyobraźnia zaczyna pracować i nie możemy oderwać wzroku.

obejrzyj portfolio: https://www.jrozalski.com/

3. Maciej Kuciara

Artysta koncepcyjny, który prowadzi świetny podcast ArtCafe. (https://artcafe.tv/)

Pracował dla firm takich jak np.: Disney, Dreamworks, Warner Bros, Platige Image, Marvel, Universal Picture, CD Project RED, Sony tworząc głównie projekty do filmów i gier. Produkcje, w których brał udział to m. in. Civil War, The Last of Us, X-MEN, Ghost in the shell.

Obejrzyj portfolio artysty: http://www.kuciara.com/

4. Wojtek Fus

Artysta koncepcyjny, który jest współtwórcą Level Up! – bezpłatnej platformy do nauki malarstwa cyfrowego (inni to Darek Zabrocki i Jonas De Ro). 

Pracował dla firm takich jak Platige Image, CD Project RED, One Pixel Brush, Applibot, Quantic Dream, tworząc gry i animacje. Produkcje do których tworzył prace to mi. in. The Witcher 3: Wild Hunt, Horizon: Zero Dawn, Detroit: Become Human.

Obejrzyj portfolio artysty: https://www.artstation.com/artist/Fus

5. Darek Zabrocki

Tworzy od dziecka. Studiował na ASP, jednak jak sam mówi, nie jest to polecana przez niego forma edukacji dla  młodych Concept Artystów.

Pracował m.in. dla firm takich jak: Blur, Ubisoft, Sony, Sega, Creative Assembly, Wizards of the Coast and 20th Century Fox. Pracował nad takimi projektami jak: Assassin’s Creed, Total War, Rigs (PS4), Sid Meier’s: Starships, The Witcher 3, Need for Speed i wiele innych.

Obejrzyj portfolio artysty: https://www.darekzabrocki.com/ 

A jaki jest Twój ulubiony Concept Artysta? 

Przeczytaj też: