fbpx

Jak zacząć naukę Digital Painting?

1. Zadbaj o dobry sprzęt i miejsce sprzyjające efektywnej pracy.

Dobry – niekoniecznie znaczy najdroższy. Zanim zainwestujesz w drogi tablet, oprogramowanie i komputer spróbuj zacząć od prostych narzędzi, żebyś mógł bez presji sprawdzić czy to w ogóle coś dla Ciebie. 

Nie warto jednak iść w drugą skrajność i kierować się tylko najniższą ceną. Za najniższą ceną zwykle idzie najniższa jakość, a korzystanie ze sprzętu, który utrudni pracę może Cię tylko zniechęcić.

Moim zdaniem najbardziej optymalnym tabletem na początek (biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny) jest Wacom Intuos – kliknij tu, aby obejrzeć

2. Dobrze przygotuj się do pracy

Zanim zabierzesz się za rysowanie – skup się na kompletnych podstawach. Zadbaj o poprawne zainstalowanie sterowników sprzętu, ustawienie tabletu, spersonalizowanie interfejsu programu, opanowanie obsługi i skrótów klawiaturowych programu, z którego korzystasz.

Aby Ci to ułatwić przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny, darmowy kurs podstaw Photoshop, który jest świetnym programem do rysowania. Kliknij poniżej i uzyskaj dostęp:

3. Zacznij od podstaw

Nie warto zabierać się od razu za tematy, które podziwiasz u najlepszych i doświadczonych twórców. Pamiętaj, że prace, które oglądasz na ich stronach to efekty wieloletniej, ciężkiej pracy.

Przy odpowiednim podejściu, wytrwałości i dobrej szkole, Ty też możesz to osiągnąć, ale nie oczekuj tego od razu. Poza tym jeśli teraz zaniedbasz podstawy, uznająć je za zbyt banalne – braki wyjdą w najmniej oczekiwanym momencie – bądź profesjonalistą i opanuj podstawy do perfekcji. 

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki kurs portretu na start:

4. Znajdź osoby, które będą Cię inspirowały

Większość twórców cyfrowych (w zasadzie to wydaje mi się, że wszyscy, jednak nie prowadziłam na ten temat żadnych badań, więc zostańmy przy słowie “większość”) prezentują swoje teczki w internecie. Warto zaobserwować minimum kilku z nich, których prace podobają Ci się najbardziej, aby obserwować co robią i jak wygląda ich praca na codzień. 

Zachęcam do obserwowania jednych z moich ulubionych:

5. Nie bój się korzystać z referencji i na początku rysuj z prac innych twórców

O tym, że korzystanie z referencji jest na początku niezbędne nie było nigdy tajemnicą dla żadnego artysty, każdy miał swojego nauczyciela i na początku robił kopie prac swojego mistrza. Niestety są nauczyciele, którzy kłamią wmawiając swoim uczniom, że to zabija kreatywność i działa szkodliwie. Dlaczego to robią? To bardzo proste – nie chcą robić sobie konkurencji. Uważaj na takie osoby, one naprawdę albo nie życzą Ci dobrze albo same nie są dostatecznie wykształcone i, choć w dobrej wierze, powtarzają coś czego nie sprawdzili. 

Tymczasem ważne jest, aby zachować umiar. Przerysowywanie jest najlepszą drogą do szybkiego osiagnięcia celu. Oczywistym też jest, że studium robimy właśnie po to, aby w pewnym momencie być w stanie pracować samodzielnie i nie można w całości bazować tylko na tym co przerysujemy od innych. Staraj się zrozumieć co przerysowujesz, wyciągać wnioski, a później powtarzać to samodzielnie, bez patrzenia w referencje. 

6. Określ swój cel

Nie od początku musisz wiedzieć czym konkretnie chcesz sie zajmować, wręcz przeciwnie, staraj się jak najwięcej eksperymentować. Lepiej jednak po pewnym czasie ukierunkować się na jakąś konkretną specjalizację i zmienić ją, jeśli okaże się, że to nie to, niż pracować bez celu.

Jeśli będziesz starać robić się wszystko naraz, w rzeczywistości okaże sie, że nie starczy Ci czasu i nic nie jesteś w stanie zrobić dobrze i w najlepszym wypadku spędzisz wieki, aby w każdej z tych dziedzin być przeciętnym. Zamiast tego skoncentruj sie na tym co najbardziej Cię interesuje i postaw na mistrzostwo w tej dziedzinie. Spokojnie, nie podpisujesz cyrografu, jak Ci się znudzi to możesz zmienić cel. 

7. Nastaw się na ciężką pracę i bądź cierpliwy w oczekiwaniu na efekty

Nie dasz rady nauczyć się rysunku w tydzień. To umiejętność, która zajmuje miesiąca, a nawet lata. Pewnie rzeczy można przyspieszać, korzystając z doświadczenia innych osób, ale to i tak nie jest umiejętność do nabycia w tydzień.

Właśnie do tego potrzebne są kursy – prawdopodobnie do wielu rzeczy jesteś w stanie dojść sam, ale po co wymyślać koło na nowo, skoro ktoś podaje Ci na tacy wiedzę, którą sam zdobywał latami? Dzięki temu możesz osiągnąć jego rezultaty kilkukrotnie szybciej, a zaoszczędzony czas wykorzystać do osiągnięcia jeszcze lepszych efektów. Możesz uczyć się sam, z kursem zaoszczędzisz czas i unikniesz wielu niepotrzebnych błędów. Zastanów się co jest dla Ciebie cenniejsze. Czy chcesz dłużej być osobą początkującą, która szuka rozwiązań które inni od dawna znają czy może lepiej skorzystać z ich wiedzy i szlifować mistrzostwo? 😉

8. Chwal się osiągnięciami - załóż swoje portfolio w internecie i chwal się pracami na grupach rysunkowych

To dobra metoda nie tylko na promocję swojej twórczości i marki osobistej, ale też na kontrolowanie swoich postępów. Publikowanie prac np ArtStation czy DeviantArt sprawia, że Twoje prace są gdzieś uporządkowane i po jakimś czasie możesz obejrzeć postępy na przełomie miesięcy czy lat.

Poza tym opinie innych twórców i świadomosć, że komuś podobają się Twoje prace i je na bieżąco ogląda, mogą być jedna z największych motywacji do dalszego rozwoju. Dzięki temu utrzymujesz kontakt z innymi twórcami i możecie wzajemnie się motywować i inspirować.

9. Znajdź osoby o podobnych zainteresowaniach do Twoich i utrzymuj z nimi kontakt

Niektórzy trenerzy rozwoju mówią, że jesteś wypadkową pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu, co więcej wcale nie musi to być czas spędzany w rzeczywistości, ale liczy się też to z kim rozmawiasz przez internet, co oglądasz, co czytasz, czego słuchasz.

Jeśli możesz, znajdź w swoim otoczeniu kogoś z kim będziesz mógł wymieniać sie opiniami, wrażeniami i doświadczeniami związanymi z twórczością. Jeśli nie znasz osób o podobnych zainteresowaniach, nie poddawaj się i zadbaj o odpowiednio środowisko sprzyjające rozwojowi sam – np. dołączając do grup tematycznych w internecie.

10. Zastanów się nad zapisaniem się na lekcje lub kurs stacjonarny

Jeśli próbowałeś tych metod i żadna z nich nie przyniosła oczekiwanych rezultatów – nie przejmuj się. Bardzo możliwe, że należysz do grupy osob, którym trudno zorganizować sobie pracę samodzielnie i utrzymać motywację przez dłuższy czas bez zewnętrznej presji.

Zanim zrezygnujesz z realizowania swoich marzeń i poddasz się – rozważ możliwość dołączenia do kursu. Tak naprawdę większość osób, które osiągają świetne rezultaty uczą się gdzieś – niektórzy studiują, inni chodzą na kursy albo zdobywają wiedzę z kursów online