fbpx

10 metod nawyrobienie nawyku rysowania codziennie

Często postanawiasz sobie, że będziesz rysować więcej, częściej. W rzeczywistości wychodzi tak, że zawsze jest coś ważniejszego do zrobienia i ostatecznie okazuje się, że pod koniec dnia jesteś już zbyt zmęczony, aby zrobić cokolwiek. Po kilku tygodniach masz poczucie winy, że byłeś tak mało produktywny twórczo w ostatnim czasie. Brzmi znajomo? Czytaj dalej.

1. Zastanów się dlaczego rysujesz i dlaczego chcesz rysować codziennie

Brzmi banalnie, ale w rzeczywistości jest tak, że jeśli nie wiesz do czego dążysz to trudno jest się zmobilizować do pracy. Nie chodzi o to, żebyś podpisał cyrograf, eksperymentuj jak najwięcej i zmieniaj zdanie jeśli zacznie podobać Ci się coś innego. Jednak zupełnie inaczej podejdziesz do sprawy kiedy jak przypomnisz sobie, że chcesz być Concept Artystą lub mistrzem danej techniki. Twoja motywacja będzie większa, kiedy zdecydujesz, że chcesz osiągnąć sukces. 

2. Ustaw priorytet

Jeśli naprawdę chcesz rysować codziennie to powinieneś każdego wieczora ustalać sobie listę priorytetów na kolejny dzień. Nie powinno ich być więcej niż trzy – jak jest ich za dużo te absolutnie priorytetowe sprawy mieszają się z tymi mniej ważnymi i Twoja efektywność spada. Wśród nich powinien znaleźć się rysunek/szkic/konkretnie określony czas rysowania na ten dzień – możesz ustalić co chcesz, ale najważniejsze, abyś konkretnie to zapisał. Priorytet “porysować” to źle sprecyzowane zadanie, jest za mało konkretne i tak naprawdę nie wiesz co masz zrobić. Dobrze określone zadania to: “trzy szkice environmentów”, “30 minut rysowania zaczętego portretu”. Dzięki temu jesteś w stanie określić czy rzeczywiście zrealizowałeś zadanie na dzisiaj. 

3. Tylko 5 minut

Są takie momenty w życiu, że naprawdę trudno nam znaleźć czas na cokolwiek, a co dopiero na własny rozwój czy inne “nieobowiązkowe zadania”, czyli takie z których tłumaczymy się tylko przed samym sobą. Na takie dni warto przyjąć zasadę – MUSZĘ porysować, TYLKO 5 minut. U mnie ta metoda sprawdza się znakomicie. Nie jesteś w stanie nikomu ani nawet sobie wmówić, że nie dasz rady znaleźć 5 minut w ciągu całej doby. Ustaw timer, porysuj i wracaj do swoich obowiązków. 🙂  Tak samo postępuj w dni, w które ekstremalnie Ci się nie chce. Tak bardzo, że nie jesteś w stanie nic zrobić. Ustal, że to będzie tylko 5 minut, żeby odhaczyć zadanie na dziś i koniec. Z doświadczenia wiem, że w takich sytuacjach czas się i tak zwykle przedłuża o kolejne i kolejne 5 minut. Najgorzej jest zacząć, później się wkręcasz i po prostu rysujesz dalej. 

Dobrą metodą na 5-minutowe szkice jest często pokazywany przez nas na Instagramie szkicownik One Sketch a Day – zobacz tu

4. Metoda małych kroków

Kaizen jest japońską metodą polegającą na wprowadzaniu drobnych zmian, które w dłuższej perspektywie wprowadzają nowy nawyk na stałe do naszego życia. Polega to na tym, że zamiast postanowić, że od jutra rysujesz codziennie po 5 godzin (mimo, że wiesz że to nierealne i Twój tryb życia na to nie pozwala to i tak obiecujesz to sobie) to wprowadzasz to stopniowo. Czyli np. przez pierwszy tydzień trzymasz się postanowienia, że rysujesz tylko 5 minut dziennie, przez drugi tydzień 15 minut dziennie, przez trzeci 30 minut itd. Dzięki temu, że wprowadzasz nowy nawyk, tak że nie zaburza on Twojego rytmu dnia i łatwo jest znaleźć na to czas to jesteś w stanie dzień w dzień wytrzymywać w postanowieniu. Im dłużej się go trzymasz, tym bardziej się przyzwyczajasz i stopniowo zwiększasz poziom trudności. Uwaga – bardzo ważne, żebyś nie podnosił poprzeczki zbyt szybko – optymalna jest zmiana wprowadzana co tydzień. Jeśli chcesz danego dnia rysować dłużej to oczywiście możesz, ale “obowiązkowy” czas powinien być wydłużany w odpowiednich odstępach.rysowanie będzie przykrym obowiązkiem. Dobrze jest utrzymywać systematyczność, ale nierealny cel + duża presja na pewno nam nie pomogą w osiąganiu lepszych rezultatów.

Więcej o tej metodzie możesz dowiedzieć się z książki, którą czytałam i polecam.

Tę małą książeczkę kupisz za jakieś 15 zł, a naprawdę warto! – kliknij tu

5. Przygotuj listę tematów

Czasami barierą przed rysowaniem jest “porysowałbym, ale nie wiem co”. W praktyce wychodzi tak, że zanim się zastanowimy to już kończy się nasz czas wolny. Działa to demotywująco i ostatecznie nie zabieramy się za nic. Kiedy rysujesz rób listę rzeczy, z którymi gorzej sobie radzisz i których studium powinieneś wykonać. Spisuj też swoje pomysły, które pojawiają się zupełnie spontanicznie w momentach, w których nie masz czasu na ich realizację. Będziesz mógł wrócić do tej listy jak nie będziesz wiedział za co się zabrać.

Jeśli nie masz pomysłu na swoją listę, tutaj codziennie czekają na Ciebie tematy do rysowania:

6. Rób szybkie szkice

Kiedy nie wiesz co narysować albo nie masz zbyt wiele czasu i nie chcesz zabierać się za nic anagażującego, warto robić szybkie, dynamiczne szkice. Dobrym pomysłem jest korzystanie ze strony http://www.posemaniacs.com/ .
Strona działa na tej zasadzie, że szkicujesz określoną pozę postaci przez określony limit czasu, np. 30 sekund na jeden szkic. Dzięki temu uczysz się proporcji, perspektywy, oraz nietypowych ustawień postaci, co pomaga w zrozumieniu anatomii. Jest to bardzo rozwijające ćwiczenie na każdym poziomie zaawansowania, szczególnie jeśli ktoś chciałby nauczyć się projektować własne postacie.

7. Bądź proaktywny

Wykorzystuj na rysowanie czas, który potencjalnie mógłbyś zmarnować na czekanie na pociąg, siedzenie w autobusie, przerwę przed wykładem. Skoro i tak nie możesz realizować swoich planów, bo masz okienko czasowe, spróbuj zminimalizować tę stratę. Sposoby są różne – czytanie książek, słuchanie podcastów, nauka. Dla osoby, która chce rysować codziennie, ale ma mało czasu, może być to najbardziej skuteczna metoda. 

8. Prowadź Habit Tracker

Habit tracker to tabelka służąca do śledzenia nawyków. Polega na tym, że spisujesz nawyki, które chcesz kształtować i w tabeli każdego dnia zaznaczasz, w które dni udaje Ci się zrealizować postanowienie. Jest to świetny sposób dla osób, które zapominają o tym, że miały coś zrobić, a także dla osób, które są fanami checklist i lubią odhaczać zadania. Habit Tracker można zrobić ręcznie np. w tzw Bullet Journal, wydrukować gotowy (w internecie jest bardzo dużo takich do ściągnięcia). Dobrym pomysłem może być też ściągnięcie aplikacji na telefon, w której będziemy mogli nie tylko zaznaczać wykonane zadania, ale też badać nasz nawyk na wykresach oraz ustawić przypomnienia na określone godziny. 

Piękne habit trackery robi Kasia z Worqshop: http://worqshop.pl/habit-tracker/

9. Podsumowuj swoje efekty

Poniekąd wiąże się to punktem poprzednim, bo analiza habit trackera może być takim podsumowaniem, ale warto spróbować też formy, w której możesz porównać pewne okresy swojej twórczości. Np. patrzysz, że w lutym udało Ci się zrobić 5 rysunków, a w marcu 20 – porównajmy zatem pierwszy i ostatni rysunek z lutego oraz ostatni rysunek z marca. Zestaw je obok siebie i przeanalizuj postęp. Zauważ, że naprawdę opłaca Ci się rysować codziennie, bo im więcej rysujesz tym lepsze są postępy w tym samym czasie, Twój miesiąc jest bardziej efektywny. Uwaga – jeśli jesteś osobą bardziej zaawansowaną, dwa miesiące to może być za mały odstęp czasu do zauważenia różnicy. Warto wtedy porównać prace na przestrzeni np. półrocza czy roku.

10. Dołącz do wyzwania

W internecie można często znaleźć wyzwania rysunkowe (np. mailowe albo grupach na Facebooku). Działa to na tej zasadzie, że organizator wyzwania wymyśla temat i okres czasu na jego realizację np. “90 dni rysowania postaci”. 

Bardzo popularnym międzynarodowym wyzwaniem rysunkowym jest Inktober. Polega na tym, że przez cały październik należy codziennie wykonywać rysunek tuszem i wrzucać go do sieci z hashtagiem #inktober. 

Takie postanowienia, zwłaszcza jeśli zadeklarujemy się publicznie na naszym fanpage albo profilu prywatnym są bardzo skuteczną motywacją, aby zaliczać kolejne dni rysowania. Jeśli damy radę to płynie z tego wspaniała korzyść – kształtujemy nawyk rysowania codziennie, który będzie towarzyszył nam również po zakończeniu wyzwania.

My przygotowaliśmy takie darmowe krótkie, kilkudniowe, ale bardzo efektywne wyzwanie z rysowania postaci, możesz dołączyć poniżej:

Przeczytaj też: