fbpx
IMG_2432

Jak narysować fotorealistyczny portret na tablecie graficznym?

Jak nauczyć się rysować portrety, żeby wreszcie wyglądały realistycznie? Co zrobić krok po kroku, żeby każdy Twój rysunek był poprawny anatomicznie, a jego detale wyglądały jak na zdjęciu? 

Kiedy oglądamy rysunki innych i sami nienajlepiej rysujemy to zastanawiamy się JAK ON TO ZROBIŁ, że uzyskał taki efekt?! Znasz to? Ja znam doskonale, dlatego razem z Tomkiem postanowiliśmy rozwiązać ten problem. No bo umówmy się, są takie rzeczy, których trudno się nauczyć, ale rysowanie realistycznych portretów ze zdjęć jest naprawdę w zasiegu możliwości każdego, kto będzie miał dobrze wytłumaczoną wiedzę i trochę chęci, aby dać coś od siebie. Nie będę Cię oszukiwać, że po obejrzeniu tego filmiku zdobędziesz w magiczny sposób umiejętności, jak nie narysujesz to się nie nauczysz. Jestem za to pewna, że jeśli dobrze się do tego zabierzesz to szybko opanujesz rysowanie portretów. 

Ta praca została stworzona przy użyciu programu Photoshop CC oraz tabletu graficznego Wacom Intuos Pro

Jak to wygląda krok po kroku?

Ten rysunek został narysowany przez Tomka https://www.facebook.com/tomekksz Rysowanie tej pracy zajęło mu kilkanaście godzin, więc jeśli usiądziesz na 15 minut i efekt będzie gorszy to nie dziw się – po prostu to kwestia dopracowania rysunku i poświęcenia czasu.

Najważniejsze etapy rysowania portretu: 

1. Konstrukcja geometrii głowy i proporcji twarzy wraz z liniami pomocniczymi – warto rysować je na różnych warstwach i różnymi kolorami, będzie Ci łatwiej, bo wszystko będzie czytelne, nic się nie martw, na koniec nie będzie ich widać. 

2. Blokowanie koloru oraz określenie ogólnej kolorystyki (maksymalnie upraszczając kolory do zaledwie kilku głównych) i światłocienia

3. Konstrukcja detali twarzy jakich jak oczy, usta, nos, uwzględniając budowę geometryczną i perspektywę

4. Poszukiwanie kolorów – staramy się zauważyć, że włosy nie są po prostu blond, a na całej twarzy, ustach i powiekach występuje wiele różnych kolorów i ich odcieni. Jak najprecyzyjniej oddawaj nie tylko kolory, ale też kształty tworzonych przez nie plam.

5. Rysowanie innych elementów rysunku poza twarzą – dbaj o to, aby cała praca powstawała równomiernie.

6. Zajmij się rysowaniem elementów twarzy coraz bardziej szczegółowo – zwróć uwagę na to, że cała praca powstaje od ogółu do szczegółu – nie zaczynaj rysowania od detali, ale dbaj o to, by rysunek powstawał od najbardziej szczegółowego punktu tzw. focal point i rozpuszczał się do brzegów płótna.

7. Rysowanie detali czapki, marynarki i biżuterii – niech te elementy zostaną dopracowane później niż cała twarz. Dbaj o to, żeby było na nich mniej szczegółów i kontrastów niż na twarzy – nie zapominaj co jest tematem pracy, a co jedynie elementem dodatkowym.

8. Co jakiś czas oddalaj rysunek i kontroluj czy całość (bez zwracania uwagi na detale) wygląda spójnie – np. czy twarz jest najbardziej uwydatnionym elementem rysunku na który powinien kierować się nasz wzrok od razu. Poza twarzą kontrasty powinny być mniejsze. 

9.Zwracaj uwagę na różnicowanie faktur – częstym błędem przy rysowaniu jest nadawanie wszystkiemu tej samej faktury – na rysunkach czasami nie widać zróżnicowania między gładką twarzą, a porowatą strukturą włosów. Ten błąd wynika z tego, że wszystko rysujesz jednym pędzlem.

10. Nie zapomnij się podpisać 🙂

No dobrze, teraz wiesz co trzeba zrobić, jeśli chcesz jeszcze wiedzieć jak zrobić poszczególne elementy twarzy, czyli jak rysować oko, usta, nos i włosy, zapisz się na darmowe wyzwanie rysunkowe:

Efekt końcowy tego rysunku:

Jeśli podobał Ci się ten post, proszę udostępnij go swoim znajomym, aby też mogli skorzystać z wartościowej treści:

Milena

Naucz się rysunku cyfrowego:

Przeczytaj też: