fbpx

Czym jest Concept Art i czym się różni od ilustracji?

Wiele osób nie rozróżnia lub myli ze sobą te dwa pojęcia. Postaram się w możliwie prosty i krótki sposób wyjaśnić Ci różnice między grafiką koncepcyjną, a ilustracją.

O co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi?

Chodzi o stworzenie wizji. Głównym celem Concept Artysty jest przekazanie wizualnej idei, projektu, nastroju – do wykorzystania w filmach, grach video, animacjach lub komiksach przed umieszczeniem ich w produkcie końcowym. W dużym skrócie chodzi o przekazanie ogólnej idei projektu, a nie precyzowanie wszystkich szczegółów od początku.

Do czego Concept Art służy?

Produkcja filmu czy gry to niewyobrażalna inwestycja  pieniężna. Jeśli coś poszłoby nie tak przyniosłoby to ogromne straty, sprawa jest naprawdę dużej skali, dlatego aby tego uniknąć lepiej poświęcić odpowiednią ilość czasu na zaplanowanie wszystkiego. 

Żyjemy w czasach, w których prawie wszystko jest możliwe – to wspaniałe. Ale tam, gdzie istnieją nieskończone możliwości, istnieje nieskończona możliwość popełnienia błędu. Nad jednym projektem często pracują setki, a nawet tysiące osób i oni wszyscy muszą zachować spójność.

Concept Artyści w swojej pracy starają się skoncentrować na wizji artystycznej, aby przekazać jak najwięcej głównych informacji dla innych artystów, którzy będą pracować nad dalszymi etapami. Concept Artyści muszą pracować tak, aby wyeliminować wszelkie wizualne wątpliwości i ułatwić problematyczne elementy. Celem jest zmniejszenie marginesu błędu (czyli również kosztów). Prace mogą sięgać od bardzo ogólnych zagadnień jak nastrój do bardzo szczegółowych schematów rekwizytów czy postaci. 

Często powstają setki różnych obrazów i wszystkie są częścią procesu, nawet te brzydkie. Większość twórczych wysiłków wymaga pomocy tych, którzy są mniej twórczy. Przy produkcji pracuje wiele różnych osób i większość z nich nie zajmuje się częścią kreatywną. Część tworzonych prac ma zatem po prostu ma wytłumaczyć jakąś ideę. 

Poniżej widzisz szkice kompozycyjne wykonane przez TMKSCH (https://www.artstation.com/tmksch):

Czym się różni Concept Art od ilustracji?

Grafika koncepcyjna i ilustracja to nie to samo. Jakość i techniki tych dwóch są bliższe niż kiedykolwiek wcześniej i znacznie nakładają się one na siebie, ale mają jedną istotną różnicę w samej definicji. 

Celem artysty koncepcyjnego jest szybkie przekazanie pomysłów i skuteczne ich komunikowanie innym osobom pracuącym przy projekcie. Rolą ilustratora jest tworzenie wysoce dopracowanej grafiki np. reklamowej. Ilustracja zatem, w odróżnieniu od conceptu jest sama w sobie pełnowartościowym produktem.

Najważniejsze do zrozumienia jest to, że Concept Art jest częścią większego procesu produkcyjnego, w przeciwieństwie do bycia własnym podmiotem, takim jak ilustracja do książki lub artykułu redakcyjnego. 

W dużych produkcjach częśto zatrudnia się inne osoby do tworzenia ideowych grafik koncepcyjnych i inne do tworzenia dopracowanych ilustracji reklamowych.

W interesujący sposób opowiada o tym Marek Madej z CD Projekt Red:

Przeczytaj też: