fbpx

10 skutecznych metod na zażegnanie twórczego kryzysu

Dopadł Cię twórczy kryzys? Rysujesz dużo, ale prace są ciągle na tym samym poziomie? Co robić, aby były lepsze? I w ogóle jak to się stało, że wszystko idzie teraz tak źle? W tym wpisie postaramy się wspólnie przebrnąć przez problem, który prędzej czy później spotyka każdego twórcę. Czytaj dalej, aby poznać metody na brak postępów w rysowaniu i malowaniu.

1. Ustal do czego dążysz i zastanów się co robisz nie tak

Czasami jest tak, że czujemy się przybici naszym brakiem umiejętności np. w rysowaniu postaci, a kiedy zastanowimy się czy rzeczywiście przez ostatni czas poświęcaliśmy tej tematyce większość uwagi to okazuje się, że niekoniecznie. Zapamiętaj, że upływający czas nic nie zmienia – możesz rysować 10 lat i nie umieć czegoś, co ktoś inny umie narysować po roku, jeśli miałeś zły program nauki lub po prostu nie poświęciłeś na to zagadnienie odpowiedniej ilości czasu.

Zyskaj motywację do rysowania codziennie dzięki naszej grupie:

2. Znajdź Mistrza i/lub Mentora

To kluczowy punkt do tego, abyś był w stanie robić postępy. Osoba, której umiejętności podziwiasz będzie Cię inspirować i motywować do działania. Jeszcze lepiej, jeśli możesz nawiązać z tą osobą bezpośredni kontakt i uzyskać od niej korektę swoich prac, bezpośrednią na żywo lub wirtualną w formie Mentorship. Dzięki temu, że masz nauczyciela, nie musisz dochodzić do swoich błędów sam, to przyspiesza efekty kilkukrotnie. 

3. Pracuj systematycznie

Kolejnym powodem, dla którego może być Ci trudno robić postępy jest brak systematycznej pracy. Najbardziej widoczne i najlepsze postępy robi się, kiedy rysuje się codziennie. Nawet jeśli nie rysujesz dużo, zostajesz “w temacie” i nie musisz wracać się do zagadnień, których nie zapamiętałeś. Jeśli nawet nie rysujesz codziennie, dbaj o to, aby robić to kilka razy w tygodniu. Rysując od czasu do czasu i nieregularnie, postępy będziesz robił bardzo, bardzo powoli.

Może pomóc Ci w tym założenie szkicownika One sketch a day – kliknij tu, którego prowadzenie polega na tym, że codziennie wykonujesz jeden mały szkic, nawet taki 5-minutowy jak nie masz czasu na więcej. To doskonale pomaga utrzymać nawyk rysowania. Więcej o nawyku rysowania codziennie przecytasz tu: https://kursdigital.pl/nawyk-rysowania/

4. Odpocznij

Czasami brak postępu paradoksalnie wynika z presji jaką sobie narzucamy. Chcemy efektów jak najszybciej i jeśli coś nam nie wychodzi, niecierpliwimy się i jesteśmy sfrustrowani. Praca twórcza staje się dla nas stresująca, zamiast relaksująca. Takie podejście może nas jedynie zablokować i sprawić, że rysowanie będzie przykrym obowiązkiem. Dobrze jest utrzymywać systematyczność, ale nierealny cel + duża presja na pewno nam nie pomogą w osiąganiu lepszych rezultatów.

5. Pracuj w blokach czasowych i podsumowuj je

Twoim problemem może być też mało efektywne wykorzystanie czasu. Jeśli rozprasza Cię dużo rzeczy to po prostu może wcale nie rysujesz tak dużo jak Ci się wydaje? Dobrą metodą, aby to sprawdzić jest praca w blokach czasowych. Ustaw sobie timer np. na 25 minut i ustal, że to będzie czas tylko i wyłącznie na pracę, stuprocentowa mobilizacja i koncentracja na tym jednym zadaniu – tylko 25 minut. Po upływie czasu upewnij się czy wykorzystałeś go efektywnie, napisz na kartce co robiłeś i ile udało Ci się zrobić. Później zrób sobie przerwę – ustaw timer na 5-10 minut i wstań od komputera/kartki, zajmij się odpoczynkiem. Następnie powtarzaj czynność kilka razy, aż do zakończenia pracy i zasłużonego długiego odpoczynku.

6. Odpuść trochę - przekleństwo perfekcjonizmu

Ogromnym problemem wielu osób jest strach przed działaniem. Tak bardzo boimy się, że nam nie wyjdzie, że nie umiemy się za coś zabrać. Kolejną trudnością wynikającą z przesadnego perfekcjonizmu jest niekończenie prac. Działaj z tym co masz i umiesz, nie stresuj się – jak nie wyjdzie to nie musisz nikomu pokazywać. Pamiętaj – liczy się postęp, a  nie to czy od razu zrobisz wszystko idealnie.

7. Priorytet: kończenie rysunków

Dużo osób nie robi postępów, dlatego, że większość ich rysunków zostaje niedokończona. Zaczynają nowe, nie kończąc poprzednich. Przez to nie potrafią robić detalu na pracach. Jeśli tak robisz, Twoje prace mogą mieć ciekawy pomysł, doskonały kadr, świetne proporcje, ale i tak nie będą finalnie wyglądać dobrze, bo kiedy zechcesz dokończyć okaże się, że nie umiesz tego robić. Robisz postępy tylko w początkowych fazach rysunku. Ta metoda z pewnością nie jest dobra. Nie rób tego błędu i kończ przynajmniej 75% swoich prac.

8. Korzystaj z jakościowych źródeł wiedzy

Jest też szansa, że materiały, z których się uczysz są niskiej jakości. Być może uczysz się sam i z różnych źródeł i jest to na tyle chaotyczne i niespójne, że nie robisz postępów. Postaraj się sprawdzić czy materiały z których korzystasz są rzetelne. Dobrą metodą na weryfikację są opinie o kursie, ale przede wszystkim efekty nauki – spróbuj znaleźć inne osoby, które uczyły się z tych samych materiałów i zastanów się czy byłbyś zadowolony gdybyś doszedł do takiego poziomu na których są ich prace.

9. Skup się na dopracowaniu konkretnego tematu, rób studium

Brak efektów możesz odczuwać też jeśli nie doszlifujesz danego zagadnienia. Opracowujesz każdy temat po łebkach i przez to prace wygladają średnio. Lepiej byłoby przysiąść dłużej nad daną tematyką. Niech za przykład posłuży nam nauka rysowania portretu. Aby zrobić to prawidłowo, powinieneś przerobić szczegółowo anatomię i proporcje, szkice głowy w różnych ustawieniach, studium detali – osobno oczy, usta, nosy, uszy, włosy itd. Dobrze byłoby również przestudiować walor i kolor, różne typy oświetlenia na szybkich szkicach. Kolejnym krokiem byłoby narysowanie kilku naprawdę długo wysiedzianych portretów. Tak przerobione zagadnienie zdecydowanie powinno przynieść efekty i podnieść poziom prac. Przy rysowaniu postaci byłoby to z kolei przerobienie anatomii, ludzkiego szkieletu, mięśni, proporcji ludzi w zależności od ich wieku i płci i w końcu rysowanie konkretnych postaci, za przykład żródła wiedzy może posłużyć tu świetna książka “Anatomy for the Artist” Sarah Simblet – kliknij tu

10. A może trochę przesadzasz?

Jeśli rysujesz już jakiś czas, nie ma możliwości, żeby postępy były zauważalne tak szybko jak kiedyś. U osoby początkującej widać zmiany warsztatowe z rysunku na rysunek. Im dłuższy masz staż, tym bardziej możesz mieć wrażenie, że stoisz w miejscu. W rzeczywistości zmiany są po prostu mniej spektakularne, bo dużo już umiesz i teraz dopracowujesz detale swojego warsztatu. Nie znaczy to jednak, że są mniej ważne. Nabierz trochę dystansu i staraj się tworzyć fajne prace, bez presji. Postępy przyjdą, jeśli będziesz pracować systematycznie i zestawisz ze sobą rysunki powstające na przestrzeni trochę dłuższego czasu np. pół roku. 

A Ty jak sobie radzisz z brakiem widocznych postępów? Podziel się swoimi metodami i napisz czy u Ciebie sprawdzają nasze.

Przeczytaj też: